Home

Tatra 87

Rok výroby: 1936 - 1950, Typ: Luxusní aerodynamická limuzína, Motor: V8, Chlazení: vzduchem, Obsah motoru: 2.968 ccm, Výkon motoru: 55,2 kW, Převodovka: manuální, 4 rychlosti vpřed / 1 vzad, Max. rychlost: 160 km/h, Cx=0,251 (přesnější data zde)

 

Tento automobil přímo navazuje na předchozí typ T 77 resp. T 77a. Při modernizaci byla razantně snížena hmotnost vozu a zvýšen výkon motoru, který byl vybaven plnoprůtokovým filtrem oleje, náporovým chladičem oleje, dvojitým spádovým karburátorem či půlkulovitými spalovacími prostory. Váčkové hřídele byly pohaněny řetězy. Chlazení motoru spolehlivě zvládaly dva dvojité ventilátory. V hlavách válců byl změněn tvar spalovacího prostoru a zvětšeny průměry ventilů.

 

 

Čtyrstupňová převodovka byla v jednom bloku s diferenciálem, vybavena tlakovým oběžným mazáním a synchronizaci 3 a 4 stupně.

 - řez automobilem Tatra 87

Kapalinové brzdy Lockheed působily na všechna čtyři kola, řízení hřebenové, umístěné vlevo. Nezávisle zavěšena kola, vzadu výkyvné polonápravy, listové pružiny, kapalinové tlumice pérováni.

 

Interiér byl zařízen velmi vkusně, s kvalitním čalouněním, velurovými koberci, sedadly s plnou lůžkovou úpravou, loketními opěrkami a mnoha odkládacími prostory. Zasklení bylo bezpečnostními skly. Další výbavou bylo např. autorádio a otevírací střecha. První dva vozy T 87 pro zkoušky byly vyrobeny v roce 1936, dalších pět v ověřovací sérii v r. 1937 a v r. 1938 už běžela sériová výroba.

- Tatra 87 v Chomutově, 60. léta

Tatra 87 se ukázala byt velice spolehlivým a trvanlivým automobilem, který bez problémů snášel provoz po špatných cestách či hrubé zacházeni ze strany řidiče. Současně byla velice dobrým exportním artiklem, značné množství těchto vozu se vyvezlo do zahraničí včetně takových zemí, jako jsou Jihoafrická republika, Egypt, Argentina, ale i Maďarsko, Rumunsko, SSSR, Belgie, Německo, Rakousko, Francie, Švédsko či dokonce Austrálie. Mezi známe osobnosti, které tento vůz používaly byli např. egyptský král Faruk I, Sophia Liebigová, Eliška Junková, E. F. Burian, Vítězslav Nezval, Hans Ledwinka, John Steinbeck, Ernst Heinkel, Felix Wankel, arcibiskup Josef Beran, ale také Gen. Erwin Rommel, Antonín Zápotocký či Klement Gottwald. Darem dostal také T 87 generál Jeremenko(původní vozidlo je v expozici Technického muzea Tatry Kopřivnice). Velký obdiv sklidil tento vůz také při cestě pánů Hanzelky a Zikmunda kolem světa.

 

V roce 1940 byly postaveny také 2 kusy v provedení kabrioletu se skládací plátěnou střechou. Po druhé světové válce se automobil vyráběl až do roku 1950, převážně pro potřeby státních orgánů. Modely vyrobené po válce měly změněnou přední část.  Ke konci výroby vzniklo také několik kusu vybavených novými motory T603, se kterými dosahovaly tyto automobily rychlosti pres 170 km/h. Celkem bylo vyrobeno 3023 kusu tohoto vozu. Přesnější počty vyrobených vozů zde.

  -verze s otevírací střechou vyrobena pro armádu

  


Záběry s dokumentárního filmu Příběh Tatry 87.

Režie a scénář: M. Kučera (rok 1995)

Vysílaný v rámci cyklu Lapidárium 5.1.2005 v 19.40 na ČT2, vypráví o expedici proslavených cestovatelů Hanzelky a Zikmunda kolem světa ve stříbrné Tatře 87.

U pyramid, historie Tatry (1,2MB)

Nubijská poušť (1,35MB)

Chyba kompasu (1,34MB)

Pravost vozu v Technickém muzeu v Praze (1,1MB)

Jedinečnost expedice (1,2MB)

Na Tatraportalu najdete celý film (má 229MB).


Jak poznat Tatru 87 se dozvíte zde.

Pár dobových reklam: